Tom Boonen nyerte a 106. Paris-Roubaix versenyt

A belga Tom Boonen (Quick-Step) nyerte a 106. alkalommal megrendezett Párizs-Roubaix versenyt, melyet a kerékpársport legnehezebb egynapos viadalának tartanak. Az Észak Poklaként becézett eseményen ezúttal az időjárás kegyes volt az indulókhoz, hiszen száraz, napsütéses időben teljesíthették a 260 km-es távot, melyből 58 km a híres macskaköves rázatókon zajlott.

A cél hagyományosan a roubaix-i kerékpárpályán volt, ahová az elmúlt évek talán három legjobb egynapos menője, Boonen, Fabian Cancellara (CSC) és Alessandro Ballan (Lampre) együtt érkeztek, miután a verseny utolsó 35 km-t hármasban tekerték az élen. A trióban a legjobb sprinternek számító Boonen könnyedén hagyta állva vetélytársait, így 2005 után ismét magasba emelhette a Roubaix győztesének járó kockakövet. A második helyet nagy harcban végül a svájci időfutam világbajnok Cancellara zsebelte be.

Érdemes még megemlíteni a 4. helyzettet,Martin Maaskantot, aki a másodosztályú Team Slipstream csapatából került ki, ők egyébként most debütáltak a Roubaix-on. A 187 indulóból végül 113-an értek célba, az egyetlen magyar induló, Bodrogi László az 50. helyen ért be, 15 perc hátrányban.

Hogy is történt:

A száraz időnek köszönhetően a mezőny az első két órában 50 km/h átlagot hajtott, a hatalmas tempóban nem volt komolyabb támadás. Az első szökés 90 km megtétele után alakult ki, amikor Matthe Pronk (Cycle Collstrop), Jan Kuyckx (Landbouwkrediet) és Alexander Serov (Tinkoff) léptek meg, majd előnyüket maximum 5 percre tudták növelni. A nap első meglepetése a 115. km-nél jött, amikor a norvég Thor Hushovd (Credit Agricole) leszállt kerékpárjáról és feladta a versenyt.

A viadal legnehezebb részének számító Arenberg hegy előtt nagyobb bukás történt, melybe két favorit, Juan Antonio Flecha (Rabobank) és Filippo Pozzato (Liquigas) is belekeveredtek. Az Arenberg szektor szokás szerint rendesen szétrázta a mezőnyt, így kb. 30 versenyző maradt az élen, köztük a favoritok. Hosszas küzdelem után Flecha és Pozzato felzárkóztak a spiccre, majd a verseny 186. km-ben a főmezőny megfogta az addigi három szökevényt.

Nem sokkal később újabb bukás történt, eztán csak nyolcan maradtak elől, ők Stijn Devolder, Tom Boonen ( Quick.Step), Fabian Cancellara, Stuart O'Grady ( CSC), Leif Hoste, Johan Vansummeren ( Silence-Lotto), Alessandro Ballan (Lampre),Maertin Maaskant (Slipstream) voltak. A belga bajnok Devolder, O 'Grady-vel az oldalán akciózott, de nem tudtak komolyabb előnyre szert tenni, így 40 km-rel a vége előtt megint együtt tekert a 8 fős spicc.

Következett a döntő támadás, amikor Boonen, Ballan és Cancellara faképnél hagyták a többieket egy hosszabb rázatón és elég hamar 1 perc körüli előnyre tettek szert. Várható volt, hogy rájuk már nem ér fel senki, így csak egymásra kellett figyeljenek. Legjobb sprinterként Boonen kritikusan ügyelt rá, hogy a többiek ne akciózzanak, a végéig összetartotta a triót, a célegyenesbe érve pedig utcahosszal nyerte a hajrát vetélytársai előtt.

1 Tom Boonen (Bel) Quick Step 5.58.42 (43.407 km/h)