Merida 2014: 27,5-es mountain bike-ok

A Bikemag.hu cikke. Írta: Takács Tamás
 
Lévén a Merida rendszeresen februárban tartja a legérdekesebb 2014-es kerékpárok bemutatását, hajlamosak vagyunk azt gondolni az Eurobike előtt, hogy már láttuk a lényeget. Ez azonban csak a csúcsmodellekre igaz. A hazánkban rendkívül népszerű gyártó ugyanis a megfizethető kategóriákban idén óriási változásokkal rukkolt elő a kiállításon!
 
 
A legfontosabb változás a mountain bike palettát érinti, a Merida elsők között vállalta fel, hogy bizonyos kategóriákban teljesen lecseréli a 26-os kerékméretet 27,5-esre. Ráadásul ezt a legkeresettebb kerékpárok, az XC, maraton, sport, túra mountain bike-ok esetében teszi, de például az all-mountain célra tervezett One-Fourty bringák kereke is nagyobb lesz másfél collal.
 
 
Az előbb felsorolt népszerű kategóriákban természetesen marad a 29-es kerékméret is. Ami jó hír a legszélesebb magyarországi vásárló rétegnek, hogy a Big Nine modellek közül már 100 000 Ft-nál alig drágábban is választhatunk kerékpárt (139 900 Ft a mechanikus tárcsafékes Big Nine 20 vagy Big Seven 20), tehát nem kiváltság többé a nagykerék. A 26-os méret az extrém és gravity vonalon, valamint alap szinten, gyermekkerékpároknál marad csak.
 
 
A 29-es Big Nine mountain bike szériák kiforrtak, karbon vagy alumínium, merev vagy össztelós bringa is választható. Jól látszik a törekvés a letisztult palettára, ugyanis eltűntek a hátul 120 mm-t mozgó 26-os kerekű bringák, hiszen a 29-es, hátul 106 mm rugóutat kínáló Big Ninety-Nine hasonló (vagy inkább nagyobb) biztonságot ad a lejtőkön.
 
 
A Big Ninety-Nine bringákból csak a Team marad elől 100 mm-es telóval, az összes többi már 120 mm-es lesz elöl. Hátul 106 mm a hivatalos út, de ez nagy kerékkel párosulva nagyon jó érzést garantál technikás terepen is. Aki all-mountain stílusban másképp szereti tenni-venni a bringát, az választhatja a 27,5-es kerékméretű One-Fourty modellek valamelyikét.
 
 
A paletta a Big Nine és a Big Ninety-Nine mountain bike-ok esetében nagyon széles, A legdrágább karbontól a könnyített alumínium csövekből épített „Lite” szérián keresztül az egyszerűbb, szintén alumínium vázas TFS modellekig terjed (össztelósból nem gyártanak alapmodelleket, mert a nagyobb méret miatt ezek már nagyon nehezek lennének, és aki működő fullyt szeretne, az általában nem az olcsóbb alkatrészekkel szerelve képzeli el azt).

Olvasd tovább a cikket a Bikemag.hu weboldalán!