Lampre-Merida kerékpárteszt: Reacto vs. Ride

A Bikemag cikke. Írta: Takács Tamás.

A februári Merida Press Camp-en idén a gyártó legjobb országúti kerékpárjait teszteltük, a Reacto EVO-t és a Ride PRO-t, melyeket a Lampre-Merida profijai hajtanak 2014-ben.

Mallorca… A világ egyik legideálisabb bringás terepe kedvenc szerpentinjeimmel, ritkaságszámba menő meleg, napsütéses idő február elején, és két-két nap két csúcs országútival, melyek annak ellenére, hogy ugyanaz a villany Dura Ace váltórendszer és ugyanaz a Rotor hajtókar alkotta a felszereltséget, homlokegyenest más képet mutattak. Így érdemes tesztelni…

140321 lampreteszt 1

A teszteléshez biztosított körülményekre nem lehetett panaszunk

Erre a kerékpártesztre azonban nem az ideális körülmények miatt fogok elsősorban emlékezni, hanem azért, mert lebontott bennem egy előítéleteken alapuló gátat, aminek egyáltalán nem a márkához van köze, hanem a szikárabb versenykerékpárok és a komfort országútik összevetéséhez. A sportoló iskola megspékelve némi országútis sznobizmussal mindeddig kiváltott bennem egy alapvető idegenkedést a pár éve terjedő „kényelmes” országúti vonal ellen. Ami tulajdonképpen hülyeség, mert úgy, hogy nem vagyok versenyző, azt próbálom erősíteni magamban, hogy versenyzői szempontok szerint válasszak magamnak bringát, szinte tudomást sem véve más hasonlóan fontos ész-érvekről. Ok, hogy elindulok országúti versenyeken, és a maximumra próbálok törekedni eredmény szempontjából, de ennek ellenére nem feltétlenül biztos, hogy azzal a bringával fogom tudni kihozni magamból a maximumot a legtöbb megmérettetésen, amivel a leggyorsabban lehet haladni 50 km/h körüli vagy fölötti sebességszinten. Ugye ellentmondásnak hangzik? Remélem kiderül majd az alábbiakból, hogy miért nem az mégsem.

140321 lampreteszt 2

Merida Reacto EVO

Tulajdonképpen mindkét bringa, a Merida Reacto EVO és a Ride Pro is tökéletesen követi az egyik jelenleg futó trendet az országúti kerékpárok piacán. A Reacto az aerodinamikus vázra épült, alacsony leültetést garantáló bringa, magasfelnis, aero-karbonkerekekkel és egyéb légellenállást csökkentő alkatrészekkel. Az aero-kerékpárok elsősorban azért terjedhettek el az utóbbi időben, mert az egyre könnyebbé váló vázakkal, alkatrészekkel manapság könnyedén építhető csúcskategóriás kerékpár az UCI-limit (6,8 kg) alatt. Egy 900 grammos váz SRAM Reddel, könnyű kiegészítőkkel, s még csak nem is szuperkönnyű kerékszettel alig lépi túl a 6 kilogrammot. Ezzel viszont nem lehet hivatalosan UCI-versenyen indulni. Akkor mégis milyen irányba fejlesszenek a tervezők? Zászlajukra tűzték, hogy milyen jó, ha csökkentik a kerékpár légellenállását, mert annak köszönhetően gyorsabb lesz a bringás, mintha lefarag pár grammot… Na persze az aerodinamikusra formált elemekből épülő váz, a magasfelnis kerekek, néhány kapcsolódó alkatrész nehezebb az eddig használtaknál, így az ilyen csúcsgépeknél újra kihívás lett a 6,8 kg-os súly elérése.

140321 lampreteszt 3

Merida Ride Pro

Mit jelent tulajdonképpen, ha valaki aerodinamikus kerékpáron teker? A gyártóknak erre megvannak az így, úgy, amúgy kiszámolt adataik, bringás nélkül, bringással, mozgó bringással mérve szélcsatornában, oldalszelet vagy pofaszelet szimulálva. Valahogy a legnagyobb márkák marketingesei mindig megtalálják azt a kombinációt, hogy az ő bringájuk legyen a leggyorsabb. A legjobb légellenállású bringa persze “megéri az árát”: fel lehet mögé sorakoztatni fejlesztési költségként a szélcsatornás kísérleteket, szimulációkat stb. Így megy ez. Viszont abban a pillanatban, hogy valakinek a szélárnyékában tekersz a mezőnyben, lópikulát sem számít az aerodinamikus váz, vagy a rejtett bowdenvezetés egy hagyományoshoz képest. Ellenben még a ProTour-szerelők arcán sem őszinte a mosoly, amikor küszködnek a rejtett kábelezéssel. A szigorú valóság az, hogy ha mondjuk egy centivel lejjebb állítod a kormányt, vagy behúzott nyakkal tekersz, azzal lényegesen több Wattot spórolsz, mint a vázformával, vagy a bowdenekkel okozott turbulencia megszüntetésével (bár valóban számokban kifejezhetőek az aerodinamikus kerékpárral 100 km-en megspórolható másodpercek). Például egy eltérő kormányfogással (nem időfutam pozícióval) 40 km/h körül is spórolhatunk 20 Wattot, ezzel szemben ha a bringát nézzük, a mallorcai prezentáción elhangzott adatok szerint a Merida Reacto és a Merida Scultura kerékpár között 50 km/h-nál jön ki ugyanez a különbség. Ráadásul a Reacto és a Scultura a februári Tour Magazin felmérése alapján (amelyben 24 bringát hasonlítottak össze) a számegyenes két ellentétes végén helyezkedik el légellenállás szempontjából.

140321 lampreteszt 4

A Rotor “Power” működésének szemléltetése prezentáción

A divatos aerodinamikus kerékpárok mögött álló ideológia után nézzük meg röviden, igazából mitől mehet gyorsabban a bringa! (Leszámítva az egyszerű receptet, hogy legyél minél erősebb) Mivel nagyobb sebességnél már főleg a légellenállással szemben dolgozol, állítsd be úgy bringán elfoglalt pozíciódat, hogy minél vízszintesebb legyen a hátad, és tartsd minél alacsonyabban a fejed! Tedd mindezt úgy, hogy ne csökkenjen a leadott erő a kifacsart testhelyzet miatt. Kifacsart testhelyzetet akkor fogsz tudni elviselni, minél erősebb és egyben lazább az izomzatod. A gépet tekintve nagyon fontos részlet az aero kerék, sokkal nagyobb különbség van légellenállás szempontjából egy hagyományos 32 küllős kerék és egy aero kerék, mint egy hagyományos és egy itt-ott lapított váz között. Fontos az is, milyen gumit használunk, milyen nyomáson, mert egy alacsony gördülési ellenállású szingó 11 baron sokkal jobban gurul, mint egy “aszfaltba ragadó” gumi 6 baron. És ha már ellenállásról beszélünk, sokan megfeledkeznek például a hajtásrendszerről, hiszen egy megfelelő kenésű lánc és fogaskerekek sokkal gördülékenyebbek, mint egy száraz, már-már csikorgó rendszer. És igen, valóban számít valamennyit egy aerodinamikus bringa is.

140321 Lampreteszt 5

A Merida Reacto EVO gépek megérkeztek Sa Calobra-ba, ahonnan csak felfelé vezet vissza út

Érdemes azonban megnézni azt is – és ez Mallorcán most kiderült a bőven 150 kilométer körüli, hegyeket tartalmazó menetek során – hogy mikor vagy TE gyorsabb egy-egy bringával? Például elég erős-e ahhoz a törzsizomzatod, hogy még az 5. órában is kompenzálja azokat a megpróbáltatásokat, amiket egy kőmerev gép okoz?

A Teljes cikk a Bikemag weboldalon olvasható