Jöhet az Olimpia



                                                                Ninety Six Carbon Team D
Minden karbon: A váz és a lengőkar, a felnik, a kormány, a nyeregcső, a hajtókarok, a rugóstagok és a fékkarok mind karbonból vannak. Kerékékszer: Csak a DT SWISS Carbon kerékszet ára 2500 euró, ami jócskán hozzájárul a szinte felfoghatatlan árhoz.


  Az árcímkére pillantva kétféle reakciód lehet: az első, hogy rákezdesz az emelkedő árak miatti szokásos panaszáradatra. A második, hogy rajongással teli csodálkozással nézel a gépre, végigsimítod a vázát, esetleg súlypróbát tartva megemeled a méregdrága darabot. Várjunk csak, van egy harmadik, bár elég valószínűtlen lehetőség is: hogy kifizeted, és elkezded hajtani.
Mi ugyan nem fizettünk érte, de azonnal elkezdtük a hajtását, amint a kiszállító elhagyta tesztlaborunkat. Sokáig kellett várni a Merida tavaszra bejelentett új versenygépére, bár a kiállítási prototípust (Project Beijing) volt már alkalmunk elvinni egy-két tesztkörre.



  Időközben a szerkesztőségünkbe megérkezett a hír, hogy a Merida profi versenyzője, Ralph Näf a világbajnokságon ezüstérmet nyert ennek a kerékpárnak a nyergében. A gép neve mostantól „Ninety Six”, azaz kilencvenhat, ami a hátsó kerék rugóútját jelöli milliméterben. Minden jó, amit előzetesen hallottunk erről a kerékpárról, igaznak bizonyult.
A közvetlen versenytársakkal végzett laboratóriumi tesztek szerinti összehasonlítás (teljes teleszkópos cross-country versenygépek tesztje, BIKE magazin, 2008/3. szám) a következő eredményt hozta:
A „Ninety Six Team” a legkönnyebb teljes teleszkópos kerékpár, amit valaha teszteltünk (még 20“ méretben is).  A váz (amely a rugóstaggal és távkapcsolóval együtt 2021 grammos) tömeg alapján második, merevség/tömeg aránya alapján negyedik helyezett lett. A kerekek (a komplett szet 3099 gramm) súlya felülmúlhatatlan, akárcsak a Manitou villáé (1354 gramm).

Persze mondhatod azt, hogy ezen az áron nem is vártál ennél rosszabbat. Igazad is van. Mi mégis izgatottan figyeljük, hogy a fejlesztés nem áll meg. A Merida szembenézett a kihívással, pontos elemzést végzett, majd megtette, amit kellett.
Kapaszkodj: a gép gyorsíthatósága messze felülmúl mindent, ami eddig valaha létezett. A 9,8 kilós tömeg olyan érzést ad, mintha szárnyaid nőttek volna. A szuperkönnyű kerekek mellett a teleszkópot a kormányról blokkolhatod, és úgy lőhetsz ki, mint a rakéta.

A kerékpár sokoldalú cross-country jellegű karaktert mutat, amit a geometria is alátámaszt (alacsonyan van a középcsapágy, meredekek a vázszögek). Az optimális beállításhoz meg kell találnod, hogy számodra mekkora légnyomás megfelelő a rugóstagban. A váz bemozdulási ellenállása igen nagy, és nem működik olyan érzékenyen, mint más hasonló gépek. A Ninety Six kevésbé sokoldalúan használható, mint például a Scott Spark, de versenygépként minden más kerékpárt leköröz.




ÖSSZEGZÉS: Ennél nincs jobb. A Merida Ninety Six laboreredményei kimagaslóak, elképesztően jól megy, és méltán tarthat igényt a világ legjobb (és legdrágább) teljes teleszkópos versenygépe címre.

Általános teszteredmény: SZUPER (a BIKE magazin lehető legjobb minősítése)


                                                               Ninety Six Carbon 3500 D


                                                            Ninety Six Carbon 5000 D